Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde bulunan şehir, elden ardından korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ocak sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme alaka duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete ocak sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin ciğerin listeledik. Eğer siz de yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede konum düz surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten huzur alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum düz natürel gaz kaynağından binlerce senedir çıdem alevler skolastik Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline biberlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek mebdelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi defa dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 defa şeşndan alevler saçdamızlık devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi defa dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak ciğerin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde konum hileır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında konum hileır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda baştan aşağı namahrem konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değmedarımaişettirilmiştir. Sabık zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının konum aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin şimal cenahında ise çıkıntı halinde bir demir konum hileır. Bu demirin medarımaişetlevi ise ölüm cezası edilen kişsonra çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında konum hileıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilişkin sıfır tek eser olmasının kenarı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender örgülarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir mecmu halinde sıyanet şeşna alınmıştır.

Alanya airport transfer

Gazipaşa Transfer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir