marka logo tasarım

ücretsiz logo tasarım

Logo nedir? Söz mazmunı olarak nesep karşılığı dilimizde amblem olan, bir sorunin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, mazmunını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak sorunletmenin yahut organizasyonun direk olarak yaptığı soruni sembolize edebileceği gibi, markanın kendi mazmunı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı kucakerik ve anlamlara malik kabil.

Sorusu sorulduğunda lafız mazmunının dışında, biraşkın logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı yapacak olan şahıs yahut kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı nispeten önemlidir. Sair taraftan logo dizayn çalışmasını yapacak şahıs yahut kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çalışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, sorunletmenizin ve bundan sonraki çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çalışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değsoruntirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka kucakin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş alanı ile faaliyette bulunan şirketler kucakin henüz çok yeğleme edilebilir. Hiçbir bir sektörde canlılık gösteren sorunletmelerin çoğunlukla logoları dalü simgeleme değer. Lakin takkadak bir araba dal ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda benzemek imkansızdır.

Logo ne sorune yarar?
İşletmeler kucakin logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir işletme olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz zaman aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile bile gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Sabık halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan fiilen marka olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple sorunletmenize kurumsal bir niyet hazırlayarak yolunuza stabil adımlarla devam edebilmek adına “logo dizayn” çalışması ile saksılayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) deyiş değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir çehrete tanınmasını sağlayıcı sorunaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

şekersiz, hafif anlaşılır, hatırlanması hafif, mümkün evetğunca azca skorda renkten oluşmalıdır. Her çdenktaş baskı ve kesit tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok bayağı ölçülerde teferruatlar kaybolmamalı, çok cesim ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Diğer firma ya da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa saika vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya cesim beis verir.

Logo layihamcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten layihamcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kasılmaun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin gönülğine şık olmalıdır. üste kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler olduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin taliıaralık lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile rahatılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün ya da firma kucakin logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için selen sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı mazmun bakımında bu selen çok önemlidir.

ücretsiz logo tasarım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir